Træningsprogrammer

De forskellige hold i TIK Løberne har træningsprogrammer som varierer uge for uge. Her kan man finde de aktuelle træningsprogrammer. Vi har samlet Dagens program på en enkelt side.

Hold1hold2 – hold3hold4hold5hold6hold7hold8trailnybegynder

De fleste at holdene bruger også sociale medier til at fortælle hvad som sker på holdet.

Træningsprogram, hold 1

DatoKmTypeRuteTempo
Søn 25/72420 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2
10 min jog
20 min Ae2
Vestskoven
Tirs 27/712Rolig tempoIshøj Golfbane
Tors 29/7145 x 1000m interivallerRøjleparken
Søn 1/82230 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
5 min jog
20 min Ae2
25 min jog
Vestskoven
Tirs 3/812Rolig tur Risby
Tors 5/8144 x 1200 (800m AT 400m AN1 /AN2) (Ell. Fældestræning)Thueholmsøen
Søn 8/82230 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
5 min jog
20 min Ae2
25 min jog
vestskoven
Tirs 10/815Taastrup løbet + 3 km opvarmning + af jog10 km ruten
Tors 12/8148 km. MT Ae3Hedehusene
Søn 15/82120 min jog
25 min Ae1
10 min Ae2
10 min jog
20 min Ae2
20 min jog
vestskoven
Tirs 17/8147 km MT tempo Ae3Vallensbæk
Tors 19/8143-2-1 fartleg10 km ruten
Søn 22/82220 min jog
30 min Ae1
10 min Ae2
10 min jog
15 min Ae2
20 min jog
vestskoven
Tirs 24/814Rolig tempoDyreparken
Tors 26/814FartlegGranskoven
Søn 29/82420 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2
10 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2 20 min jog
Ishøj strand Max's rute
Tirs 31/814Rolig tur Ishøj Golfbane
Tors 2/914Fældelstræning
Søn 5/92420 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2
10 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2 20 min jog
Vestskoven
Tirs 7/914RestitutionBenzondal - Ishøj landsby
Tors 9/914Bakketræning 5 gange opHøgsbejrget
Søn 12/91020 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
20 min jog
20 min Ae1
20 min jog
Ishøj Strand
Tirs 14/913Taastrup løbet + 3 km opvarmning10 km ruten
Tors 16/912Varighedstur Aerob tempoDyreparken
Søn 19/921 / 14 CPH Half 20 min jog
10 min Ae1
10 min Ae2
10 min jog
5 min Ae1
20 min jog
København ell. Granskoven
Tirs 21/91015-20 min jog Ae1
15 min Ae3 (MT)
15-20 min jog Ae1
10 km ruten
Tors 23/95Rolig tur Thueholmsøen
Søn 26/921 / 42H. C. Andersen 1/2 ell hel maratonOdense
Tirs 28/914Rolig tempoGranskoven
Tors 30/9

Træningsprogram, hold 2

DATOKMTYPERUTETEMPO
Søn 25/722varighedsløbIshøj Strand5.20
Tirs 27/714FartlejVallensbæk4.25
Tors 29/714varighedsløbOle Rømer5.30
Søn 1/818LSDKringlestien5.45
Tirs 3/8123K - 2K - 1KTaastrup4.10
Tors 5/814TempoløbIshøj Landsby4.55
Søn 8/820varighedsløbIshøj Strand5.50
Tirs 10/814Taastrup LøbetTaastrup4.10
Tors 12/814RestitutionsløbTorslunde4.50
Søn 15/820LSDHesterhøje5.35
Tirs 17/812varighedsløbIshøj dyrepark5.30
Tors 19/8125 x 1000 MtrSydskelet4.20
Søn 22/820varighedsløbGranskoven m. sløjfe5.20
Tirs 24/814varighedsløbVallensbæk4.25
Tors 26/81230-20-10Røde Port5.30
Søn 29/820varighedsløbKringlestien5.20
Tirs 31/8123K - 2K - 1KTaastrup4.10

Træningsprogram, hold 3

DATOKMTYPERUTETEMPO
Søn 25/722varighedsløbIshøj Strand5.39
Tirs 27/714FartlejVallensbæk4.35
Tors 29/714varighedsløbOle Rømer5.40
Søn 1/818LSDKringlestien5.55
Tirs 3/8123K - 2K - 1KTaastrup4.20
Tors 5/814TempoløbIshøj Landsby5.05
Søn 8/820varighedsløbIshøj Strand5.50
Tirs 10/814Taastrup LøbetTaastrup4.20
Tors 12/814RestitutionsløbTorslunde5.30
Søn 15/820LSDHesterhøje5.35
Tirs 17/812varighedsløbIshøj dyrepark5.30
Tors 19/8125 x 1000 MtrSydskelet4.30
Søn 22/820varighedsløbGranskoven m. sløjfe5.30
Tirs 24/814varighedsløbVallensbæk5.25
Tors 26/81230-20-10Røde Port5.30
Søn 29/820varighedsløbKringlestien5.30
Tirs 31/8123K - 2K - 1KTaastrup4.20

Træningsprogram, hold 4

DatoKmTypeRuteTempo
6 -7-202112TræningIshøj dyrepark5.45
11-7- 202115TræningVestskoven6.00
Søn 25/719TræningVestskoven med
Herstedhøje
6.00
Tirs 27/712TræningIshøj Dyrepark?
Tors 29/74•1000 mTræning?6.00
Træning5.45
Træning?
Træning?

Træningsprogram, hold 5

DatoKmTypeRuteTempo                    
20- jul-202110Varighedsløb med
1 interval over
Høgsbjerget
Vallensbæk sø6.15
Søn 25/714Lang turVikingelandsby
Risby
6.15
Tirs 27/711Varighedsløb med
4 korte intervaller
1 lang interval
Langs hække
Golfbanen
6.10
Tors 29/710opvarmning 2 km
Bakketræning
Røjlegrøften
Høgsbjerget
6.20
Søn 1/819Lang turKorppedal
Vikingbro-Risby
Kringlesti
Albertslund
6.15
Tirs 3/88Let LøbTrankilde6.10
Tors 5/810FÆLLESTRÆNINGTaastrup Løbet
10 km. rute
6.05
Søn 8/816Lang TurGranskoven6.15
Tirs 10/85Opvarmning 2 km
Konkurrence
Afjogging 1 km.
Taastrup Løbet
HUSK..
tilmelding på vores hjemmeside
6.05
Tors 12/812Restituionsløb Røde port6.15
Søn 15/817Lang turKorppedal
Kringlestien
6.15
Tirs 17/810VarighedsløbIshøj Dyrepark6.10
Tors 19/810Opvarmning 2 km
Tempoløb 5 km.
6.00 pr. km.
Afjoging 3 km.
Vandhaverne
Vallensbæk sø
6.20
Søn 22/819Lang turKorppedal
Vikingbro-Risby
Kringlestien
Albertslund
6.15
Tirs 24/88Let LøbTrankilde6.10
Tors 26/812Varighedsløb
med intervaller
Ishøj Dyrepark6.10
Søn 29/817Lang TurKorppedal
Kringlestien
6.15
Tirs 31/811Varighedsløb
med intervaller
Trankilde
Høgsbjerget
6.10
Tors 2/910FÆLLESTRÆNINGTaastrup Løbet
10 km. rute
6.05

Træningsprogram, hold 6

DatoKmTypeRuteTempo
Tirs 27/47RestitutionVallensbæk sø6.30
Tors 29/48IntensitetHøgsbjerget med bakketræning6.30
Søn 2/514Lang turStuekær med sløjfe6.40
Tirs 4/58TræningPers hemmelige6.30
Tors 6/510Fællestræning10km ruten6.30
Søn 9/514Lang turBenzonsdal6.40
Tirs 11/5KonkurrenceTaastrup Løbet
Tors 13/57RestitutionVallensbæk sø6.30
Søn 16/515Lang turGranskoven6.40
Tirs 18/58TræningGolfbanen6.30
Tors 20/58IntensitetLange bakker ved rideskolen6.30
Søn 23/514Lang tur10 km ruten med sløjfe6.40
Tirs 25/59TræningIshøj Dyrepark-Vejleåstien6.30
Tors 27/58IntensitetHøgsbjerget med bakketræning6.30
Søn 30/514Lang turStuekær med sløjfe6.40
Tirs 1/68TræningRideskolen uden bakker6.30
Tors 3/610Fællestræning10km ruten6.30
Søn 6/614Lang turBenzonsdal6.40
Tirs 8/6KonkurrenceTaastrup Løbet
Tors 10/67RestitutionVallensbæk sø6.30
Søn 13/615Lang turGranskoven6.40
Tirs 15/68TræningPers hemmelige6.30
Tors 17/68IntensitetBakker i Røjlegrøften6.30
Søn 20/614Lang tur10 km ruten med sløjfe6.40
Tirs 22/68TræningGolfbanen6.30
Tors 24/68IntensitetLange bakker ved rideskolen6.30
Søn 27/614Lang turStuekær med sløjfe6.40
Tirs 29/68TræningRideskolen uden bakker6.30
Tors 1/710Fællestræning10km ruten6.30
Fre 4/614Lang turBenzonsdal6.40

Træningsprogram, hold 7

DatoKmTypeRutetempo
Tirs 13/48Kort turIkke fastlagt7:00
Tors 15/45,4Kort turIkke fastlagt6:45
Søn 18/45,4Mellem turIkke fastlagt6:45
Tirs 20/46Kort turIkke fastlagt7:00
Tors 22/45,5Kort turIkke fastlagt6:45
Søn 25/45,5Mellem turIkke fastlagt6:45
Tirs 27/47Kort turIkke fastlagt7:00

Træningsprogram, hold 8

DatoKmTypeRuteTempo
Tors 15/45TræningIkke fastlagt7.15
Søn 18/47,5Lang turIkke fastlagt7.30
Tirs 20/45TræningIkke fastlagt7.15

Træningsprogram, hold Trail

DatoKmTypeRuteTempo
Tirs 1/60Holdet holder pause under corona-restriktionerne

Træningsprogram, hold Nybegynder

DatoKmTypeRuteTempo
Søn 25/7Selvtræning5 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 13 min. løb
48 min. i alt
Tirs 27/7Træning5 min gang - 39 min løb
44 min. i alt
Tors 29/7Træning5 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb
51 min. i alt
Søn 1/8Selvtræning5 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb
51 min. i alt
Tirs 3/8Træning5 min gang - 42 min løb
47 min. i alt