Træningsprogrammer

De forskellige hold i TIK Løberne har træningsprogrammer som varierer uge for uge. Her kan man finde de aktuelle træningsprogrammer. Vi har samlet Dagens program på en enkelt side.

Hold1hold2 – hold3hold4hold5hold6hold7hold8trailnybegynder

De fleste at holdene bruger også sociale medier til at fortælle hvad som sker på holdet.

Træningsprogram, hold 1

DatoKmTypeRuteTempo
Tors 1/712Fældelstræning eller 5 x Høgsbjerget10 km ruten eller Høgsbjerget
Søn 4/72415-20 min jog Ae1
4 x styrkeløb
2 x 10 min Ae2-Ae3 intervalpause 4 min jog
Intervallerne løbes som fartleg med
accelerationer, gerne på bakker
15-20 min jog Ae1
Vestskoven
Tirs 6/713Tempotur 6 km 4:50Ishøj Golfbane
Tors 8/715Maraton tempo 4:40 opvarmning og af jog10 km ruten med sløjfe
Søn 11/72115-20 min jog Ae1
5 x styrkeløb
2 x 5 min Ae3 intervalpause 5 min jog
intervallerne løbes som fartleg med
accelerationer, gerne på bakker
15-20 min jog Ae1
Vestskoven
Tirs 13/714Taastrup løbet + 3 km opvarmning10 km ruten
Tors 15/714Aerob tempo + løbeteknikGranskoven
Søn 18/72120 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
20 min jog
20 min Ae1
20 min jog
Vestskoven
Tirs 20/716Tempo tur 2X5 km Ae3 tempokringelstien
Tors 22/712Aerob tempo Ishøj Dyrepark
Søn 25/72420 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2
10 min jog
20 min Ae2
Vestskoven
Tirs 27/712Rolig tempoIshøj Golfbane
Tors 29/7145 x 1000m interivallerRøjleparken
Søn 1/82230 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
5 min jog
20 min Ae2
25 min jog
Vestskoven
Tirs 3/812Rolig tur Risby
Tors 5/8144 x 1200 (800m AT 400m AN1 /AN2) (Ell. Fældestræning)Thueholmsøen
Søn 8/82230 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
5 min jog
20 min Ae2
25 min jog
vestskoven
Tirs 10/815Taastrup løbet + 3 km opvarmning + af jog10 km ruten
Tors 12/8148 km. MT Ae3Hedehusene
Søn 15/82120 min jog
25 min Ae1
10 min Ae2
10 min jog
20 min Ae2
20 min jog
vestskoven
Tirs 17/8147 km MT tempo Ae3Vallensbæk
Tors 19/8143-2-1 fartleg10 km ruten
Søn 22/82220 min jog
30 min Ae1
10 min Ae2
10 min jog
15 min Ae2
20 min jog
vestskoven
Tirs 24/814Rolig tempoDyreparken
Tors 26/814FartlegGranskoven
Søn 29/82420 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2
10 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2 20 min jog
Ishøj strand Max's rute
Tirs 31/814Rolig tur Ishøj Golfbane
Tors 2/914Fældelstræning
Søn 5/92420 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2
10 min jog
20 min Ae1
20 min Ae2 20 min jog
Vestskoven
Tirs 7/914RestitutionBenzondal - Ishøj landsby
Tors 9/914Bakketræning 5 gange opHøgsbejrget
Søn 12/91020 min jog
20 min Ae1
10 min Ae2
20 min jog
20 min Ae1
20 min jog
Ishøj Strand
Tirs 14/913Taastrup løbet + 3 km opvarmning10 km ruten
Tors 16/912Varighedstur Aerob tempoDyreparken
Søn 19/921 / 14 CPH Half 20 min jog
10 min Ae1
10 min Ae2
10 min jog
5 min Ae1
20 min jog
København ell. Granskoven
Tirs 21/91015-20 min jog Ae1
15 min Ae3 (MT)
15-20 min jog Ae1
10 km ruten
Tors 23/95Rolig tur Thueholmsøen
Søn 26/921 / 42H. C. Andersen 1/2 ell hel maratonOdense
Tirs 28/914Rolig tempoGranskoven
Tors 30/9

Træningsprogram, hold 2

DATOKMTYPERUTETEMPO
Tirs 1/612varighedsløbHedehusene5.15
Tors 3/614FartlejIshøj Dyrepark5.05
Søn 6/618varighedsløbVestskoven5.20
Tirs 8/614Taastrup LøbetTaastrup4.20
Tors 10/614RestitutionsløbIshøj Landsby5.25
Søn 13/622LSDIshøj Strand5.30
Tirs 15/6125x1000Sydskelet4.15
Tors 17/614varighedsløbOle Rømer5.15
Søn 20/620varighedsløbKringlestien5.30
Tirs 22/61430-20-10Søerne4.30
Tors 24/612FartlejHedehusene5.00
Søn 27/620LSDKroppedal5.45
Tirs 29/614TempoløbOle Rømer4.55
Tors 1/7144 x 1600 MtrSøerne5.00
Søn 4/720LSDGranskoven m. sløjfe5.30
Tirs 6/714varighedsløbGolfbanen5.10
Tirs 8/6123K - 2K - 1KTaastrup4.30
Søn 11/718LSDVestskoven5.30
Tirs 13/714Taastrup LøbetTaastrup4.15
Tors 15/712RestitutionsløbIshøj Dyrepark5.15
Søn 18/720LSDVestskoven5.35
Tirs 20/712TempoløbRøde Port5.00
Tors 22/712varighedsløbVikingelandsby5.15
Søn 25/722varighedsløbIshøj Strand5.20
Tirs 27/714FartlejVallensbæk4.25
Tors 29/714varighedsløbOle Rømer5.30
Søn 1/818LSDKringlestien5.45
Tirs 3/8123K - 2K - 1KTaastrup4.10
Tors 5/814TempoløbIshøj Landsby4.55
Søn 8/820varighedsløbIshøj Strand5.50
Tirs 10/814Taastrup LøbetTaastrup4.10
Tors 12/814RestitutionsløbTorslunde4.50
Søn 15/820LSDHesterhøje5.35
Tirs 17/812varighedsløbIshøj dyrepark5.30
Tors 19/8125 x 1000 MtrSydskelet4.20
Søn 22/820varighedsløbGranskoven m. sløjfe5.20
Tirs 24/814varighedsløbVallensbæk4.25
Tors 26/81230-20-10Røde Port5.30
Søn 29/820varighedsløbKringlestien5.20
Tirs 31/8123K - 2K - 1KTaastrup4.10

Træningsprogram, hold 3

DATOKMTYPERUTETEMPO
Tirs 1/612varighedsløbHedehusene5.25
Tors 3/614FartlejIshøj Dyrepark5.15
Søn 6/618varighedsløbVestskoven5.30
Tirs 8/614Taastrup LøbetTaastrup4.30
Tors 10/614RestitutionsløbIshøj Landsby5.35
Søn 13/622LSDIshøj Strand5.40
Tirs 15/6125x1000Sydskelet4.25
Tors 17/614varighedsløbOle Rømer5.25
Søn 20/620varighedsløbKringlestien5.40
Tirs 22/61430-20-10Søerne4.40
Tors 24/612FartlejHedehusene5.10
Søn 27/620LSDKroppedal5.55
Tirs 29/614TempoløbOle Rømer5.05
Tors 1/7144 x 1600 MtrSøerne5.10
Søn 4/720LSDGranskoven m. sløjfe5.40
Tirs 6/714varighedsløbGolfbanen5.20
Tirs 8/6123K - 2K - 1KTaastrup4.40
Søn 11/718LSDVestskoven5.40
Tirs 13/714Taastrup LøbetTaastrup4.25
Tors 15/712RestitutionsløbIshøj Dyrepark5.25
Søn 18/720LSDVestskoven5.45
Tirs 20/712TempoløbRøde Port5.10
Tors 22/712varighedsløbVikingelandsby5.25
Søn 25/722varighedsløbIshøj Strand5.39
Tirs 27/714FartlejVallensbæk4.35
Tors 29/714varighedsløbOle Rømer5.40
Søn 1/818LSDKringlestien5.55
Tirs 3/8123K - 2K - 1KTaastrup4.20
Tors 5/814TempoløbIshøj Landsby5.05
Søn 8/820varighedsløbIshøj Strand5.50
Tirs 10/814Taastrup LøbetTaastrup4.20
Tors 12/814RestitutionsløbTorslunde5.30
Søn 15/820LSDHesterhøje5.35
Tirs 17/812varighedsløbIshøj dyrepark5.30
Tors 19/8125 x 1000 MtrSydskelet4.30
Søn 22/820varighedsløbGranskoven m. sløjfe5.30
Tirs 24/814varighedsløbVallensbæk5.25
Tors 26/81230-20-10Røde Port5.30
Søn 29/820varighedsløbKringlestien5.30
Tirs 31/8123K - 2K - 1KTaastrup4.20

Træningsprogram, hold 4

DatoKmTypeRuteTempo
3-10- 202113TræningHerstedøster6.00
5-10- 202110TræningIshøj Landsby5.45
7-10-2021
Fællestræning?5.45
Tirs 19/713TræningIshøj landsby
Tranegilde
5.45
Tors 21/1011TræningHerstedvester kirke5.45
Søn 24/1018TræningVestskoven6.00
Tirs 26/1012TræningVesterby5.45
Tors 28/1011TræningHøje Taastrup kirke 5.45
Søn 31/1019TræningLedøje kirke6.00

Træningsprogram, hold 5

DatoKmTypeRuteTempo
Tirs 19/1010Dem som har løbet
Sydkystløb
(Restitutionsløb)
Varrighedsløb
med temposkift
Trankilde6.05/10
Tors 21/1012Varrighedsløb
med intervaller
Hækkende
badesøen
vandhaverne
6.15/05
Søn 24/1014Lang turRisby6.10/15
Tirs 26/1010Varrighedsløb
med tempo skift
Golfbanen6.10/15
Tors 28/1010Bakke og interval træningRute bliver faslagt
senere
6.00/10
Søn 31/1014SOMMERTID SLUT
Lang tur
Vikingelandsby6.10/15
Tirs 2/1110VarighedsløbBornholms alle`
Høje Taastrup station-Selsmosen
6.10/15
Tors 4/1110"FÆLLESTRÆNING"City 26.10
Søn 7/11??Træner kursus????
Tirs 9/1110VarighedsløbGolfbanen6.10/15
Tors 11/1112Varighedsløb
lange intervaller
City 2
Bornholms Alle`
Høje Taastrup station
Hveen boulevard
Roskildevej
6.20/10/05
Søn 14/115/10Opvarmning 1 km.
konkurrence
Taastrup Løbet6.00
Tirs 16/1110Varighedsløb
Jer som har deltaget i Taastrup Løbet "Restitutionsløb"
Ishøj landsby6.10/15
Tors 18/1110Opvarmning
Bakketræning
Rute er endnu ikke fastlagt...6.20/05
Søn 21/1116Lang turGranskoven6.15
Tirs 23/1110VarighedsløbCity 25.10
Tors 25/1112Varighedsløb
lange intervaller
City 2
Bornholms Alle`
Høje Taastrup Station
Hveen Boulevard
Roskildevej
6.20/10/05
Søn 28/1114VarrighedsløbHedeland6.10
Tirs 30/1110VarrighedsløbGolfbanen6.10/15

Træningsprogram, hold 6

DatoKmTypeRuteTempo
Tirs 27/47RestitutionVallensbæk sø6.30
Tors 29/48IntensitetHøgsbjerget med bakketræning6.30
Søn 2/514Lang turStuekær med sløjfe6.40
Tirs 4/58TræningPers hemmelige6.30
Tors 6/510Fællestræning10km ruten6.30
Søn 9/514Lang turBenzonsdal6.40
Tirs 11/5KonkurrenceTaastrup Løbet
Tors 13/57RestitutionVallensbæk sø6.30
Søn 16/515Lang turGranskoven6.40
Tirs 18/58TræningGolfbanen6.30
Tors 20/58IntensitetLange bakker ved rideskolen6.30
Søn 23/514Lang tur10 km ruten med sløjfe6.40
Tirs 25/59TræningIshøj Dyrepark-Vejleåstien6.30
Tors 27/58IntensitetHøgsbjerget med bakketræning6.30
Søn 30/514Lang turStuekær med sløjfe6.40
Tirs 1/68TræningRideskolen uden bakker6.30
Tors 3/610Fællestræning10km ruten6.30
Søn 6/614Lang turBenzonsdal6.40
Tirs 8/6KonkurrenceTaastrup Løbet
Tors 10/67RestitutionVallensbæk sø6.30
Søn 13/615Lang turGranskoven6.40
Tirs 15/68TræningPers hemmelige6.30
Tors 17/68IntensitetBakker i Røjlegrøften6.30
Søn 20/614Lang tur10 km ruten med sløjfe6.40
Tirs 22/68TræningGolfbanen6.30
Tors 24/68IntensitetLange bakker ved rideskolen6.30
Søn 27/614Lang turStuekær med sløjfe6.40
Tirs 29/68TræningRideskolen uden bakker6.30
Tors 1/710Fællestræning10km ruten6.30
Fre 4/614Lang turBenzonsdal6.40

Træningsprogram, hold 7

DatoKmTypeRutetempo
Tirs 13/48Kort turIkke fastlagt7:00
Tors 15/45,4Kort turIkke fastlagt6:45
Søn 18/45,4Mellem turIkke fastlagt6:45
Tirs 20/46Kort turIkke fastlagt7:00
Tors 22/45,5Kort turIkke fastlagt6:45
Søn 25/45,5Mellem turIkke fastlagt6:45
Tirs 27/47Kort turIkke fastlagt7:00

Træningsprogram, hold 8

DatoKmTypeRuteTempo
Tors 15/45TræningIkke fastlagt7.15
Søn 18/47,5Lang turIkke fastlagt7.30
Tirs 20/45TræningIkke fastlagt7.15

Træningsprogram, hold Trail

DatoKmTypeRuteTempo
Tirs 1/60Holdet holder pause under corona-restriktionerne

Træningsprogram, hold Nybegynder

DatoKmTypeRuteTempo
Tirs 19/10Træning5 min. gang - 12 min. løb - 5 min. gang
22 min. i alt
Tors 21/10Træning5 min. gang - 7 min. løb - 2 min. gang - 6 min. løb - 1 min. gang
21 min. i alt
Søn 24/10Selvtræning5 min. gang - 8 min. løb - 2 min. gang - 7 min. løb - 1 min. gang
23 min. i alt
Tirs 26/10Træning5 min. gang - 14 min. løb - 5 min. gang
24 min. i alt
Tors 28/10Træning5 min. gang - 8 min. løb - 2 min. gang - 7 min. løb - 1 min. gang
23 min. i alt
Søn 31/10Selvtræning5 min. gang - 9 min. løb - 2 min. gang - 8 min. løb - 1 min. gang
25 min. i alt
Tirs 2/11Træning5 min. gang - 16 min. løb - 5 min. gang
26 min. i alt
Tors 4/11Træning5 min. gang - 9 min. løb - 2 min. gang - 8 min. løb - 1 min. gang
25 min. i alt
Søn 7/11Selvtræning5 min. gang - 10 min. løb - 2 min. gang - 9 min. løb - 1 min. gang
27 min. i alt
Tirs 9/11Træning5 min. gang - 20 min. løb - 5 min. gang
30 min. i alt
Tors 11/11Træning5 min. gang - 10 min. løb - 2 min. gang - 9 min. løb - 1 min. gang
27 min. i alt
Søn 14/11Selvtræning5 min. gang - 11 min. løb - 2 min. gang - 10 min. løb - 1 min. gang
29 min. i alt
Tirs 16/11Træning5 min. gang - 23 min. løb - 5 min. gang
33 min. i alt
Tors 18/11Træning5 min. gang - 11 min. løb - 2 min. gang - 10 min. løb - 1 min. gang
29 min. i alt
Søn 21/11Selvtræning5 min. gang - 12 min. løb - 2 min. gang - 11 min. løb - 1 min. gang
31 min. i alt
Tirs 23/11Træning5 min. gang - 26 min. løb - 5 min. gang
36 min. i alt
Tors 25/11Træning5 min. gang - 12 min. løb - 2 min. gang - 11 min. løb - 1 min. gang
31 min. i alt
Søn 28/11Selvtræning5 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 12 min. løb - 1 min. gang
33 min. i alt
Tirs 30/11Træning5 min gang - 30 min løb eller 5 km. 🙂
36 min. i alt
Tors 2/12Træning5 min. gang - 10 min. løb - 2 min. gang - 10 min. løb - 2 min. gang - 10 min. løb
39 min. i alt
Søn 5/12Selvtræning5 min. gang - 10 min. løb - 2 min. gang - 10 min. løb - 2 min. gang - 10 min. løb
39 min. i alt
Tirs 7/12Træning5 min gang - 33 min løb
38 min. i alt
Tors 9/12Træning5 min. gang - 12 min. løb - 2 min. gang - 12 min. løb - 2 min. gang - 12 min. løb
45 min. i alt
Søn 12/12Selvtræning5 min. gang - 12 min. løb - 2 min. gang - 12 min. løb - 2 min. gang - 12 min. løb
45 min. i alt
Tirs 14/12Træning5 min gang - 36 min løb
41 min. i alt
Tors 16/12Træning5 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 13 min. løb
48 min. i alt
Søn 19/12Selvtræning5 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 13 min. løb - 2 min. gang - 13 min. løb
48 min. i alt
Tirs 21/12Træning5 min gang - 39 min løb
44 min. i alt
Tors 23/12Træning5 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb
51 min. i alt
Søn 26/12Selvtræning5 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb - 2 min. gang - 14 min. løb
51 min. i alt
Tirs 28/12Træning5 min gang - 42 min løb
47 min. i alt